Brugia – kolebka malarzy, kupców i pysznej czekolady

November 13th, 2012

BrugiaBrugia jest miastem słynącym z malarstwa flamandzkiego. Zawsze inspirowała artystów i żywiła pokolenia kupców. Dziś do wielbicieli Brugii należą także turyści z Europy ale i całego świata, których przyciąga romantyczny klimat tego średniowiecznego miasta.

Brugię możemy zwiedzać, pływając łodziami lub jeżdżąc dorożkami. Ale najwięcej zobaczymy, spacerując po mieście. Na rynek łatwo trafić, bo drogowskazem jest wysoka, zbudowana w XIII w. dzwonnica Belfort en Hallen. Z jej szczytu roztacza się panorama miasta, wyglądającego z tej wysokości na starannie wykonaną makietę. To tak jakby wzdłuż brukowanych wąskich uliczek rozsiadły się kolorowe kamieniczki. Co istotne miasto przypomina włoską Wenecję, bowiem przecinają ją liczne kanały spięte malowniczymi mostkami. Dodatkowo biegną one nie zawsze wzdłuż ulic, więc mamy szansę zobaczyć zakątki, do których nie dotarlibyśmy pieszo. One zadecydowały o bogactwie mieszkańców. Łączyły je z Morzem Północnym. Pomimo burzliwej historii toczonych tu wojen, Brugii udało się uniknąć większych zniszczeń. A rozległe zabytkowe centrum zachowało się niemal w idealnym stanie.

Ulice Brugii pachną czekoladą. Dużo tu małych cukierenek, w których można samemu skomponować bombonierkę. Takie rozwiązanie coraz częściej można także spotkać w Polsce. Historia produkcji czekoladek w Belgii się XVI w., można ją prześledzić w Choco Story. Nic więc dziwnego, że turyści na pamiątki najczęściej kupują koronki, czekolady i piwo.

W Brugii wiele jest miejsc wartych zwiedzenia. Jak choćby kościół Najświętszej Marii Panny, gdzie znajduje się jedyna w Belgii rzeźba Michała Anioła. Belgijska starówka wpisana jest na listę UNESCO, dlatego ruch aut jest tu ograniczony, ale rowerem można dotrzeć wszędzie. Godny polecenia jest również Memlingmuseum, średniowieczny szpital.

W mieście znajdziemy mnóstwo hoteli, od stosunkowo tanich do naprawdę drogich. Pięć gwiazdek posiada hotel Kempinski Hotel Dukes Palace, znajdziemy także dobrze znany Grand Hotel, czy obiekt z sieci Best Western. Bardzo dobrą opinią cieszy się hotel Hotel Ter Brughe, posiada malowniczą lokalizacją nad kanałem, w odległości 8 minut spacerem od Rynku Głównego. W samym centrum, otoczony miejskim parkiem znajduje się godny polecenia hotel Montanus.

Comments are closed.
X