Dolina Mozeli – niemiecka kraina winnic

December 4th, 2012

Dolina MozeliNa wczasy w październiku decyduje się co raz więcej osób, po pierwsze tylko wtedy mogą pozwolić sobie na urlop, a po drugie chcą uciec od pełno sezonowego zgiełku.

Świetnym pomysłem jest wyjazd do doliny rzeki Mozeli w południowych Niemczech. Na przeciwległych brzegach rzeki znajdują się dwa miasteczka oraz Kuza. Pierwsze z nich znajduje się na prawym brzegu i otoczone jest winoroślą. Atrakcję turystyczną stanowią ruiny średniowiecznego zamku, a dech w piersiach zapiera widok na pokrytą liśćmi w kolorach złota i miedzi dolinę. Najwięcej turystów znajdziemy na rynku z renesansowym ratuszem i domami z muru pruskiego. W najwęższym w mieści domu znajduje się winiarnia, gdzie można spróbować miejscowych specjałów.

Po przeciwległej stronie rzeki na łagodnych stokach tarasowo rozłożona jest Kuza. W niej, w kompleksie XV-wiecznego przytułku dla biednych, założonego przez teologa i filozofa Mikołaja z Kuzy, znajduje się także mozelskie muzeum wina, gdzie można kupić najlepsze rodzaje produkowane w okolicy.

Dwa największe miasta nas Mozelą to Tewir – najstarsze miasto w Niemczech oraz Koblencja, gdzie rzeka łączy się z wodami Renu. Przez cały teren rzeka wije się wstęgą, a jej brzegi porośnięte są winnicami, tworząc wspaniały krajobraz. Trewirze mnóstwo jest zabytków architektury. Na czele stoi Porta Nigra (Czarna Brama) z II w. n.e. najwspanialszy z zachowanych zabytków z czasów Imperium Rzymskiego w północnej Europie. To właśnie w jej piwnicach swoją pustelnię miał św. Symeon. Ulicą Symeona, głównym deptakiem Trewiru dojdziemy do Głównego Rynku, który jest mieszaniną stylów i epok. Na południu ponad dachami wznosi się masywna wieża gotyckiego kościoła św. Gangolfa. Dalej na południe można podziwiać kolejny zabytek Trewiru mianowicie bazylikę Konstantyna, która przetrwała od ponad 1500 lat. Z surowością murów bazyliki kontrastują położone obok niej, niezwykle ozdobne pałace elektorskie z XVII i XVIII wieku.

Koblencja – nazwa miasta pochodzi od łacińskiego słowa confluentes, które oznacza połączenie rzek. Historyczne centrum miasta leży bowiem dokładnie w widłach Mozeli i Renu. Najczęściej zwiedzanie miasta rozpoczynane jest od Niemieckiego Rogu, czyli sztucznie utworzonego cypla w miejscu złączenia Mozeli z Renem. Znajduje się na nim monumentalny konny posąg cesarza Wilhelma I. Nabrzeżem nad Renem można przejść do najcenniejszego w mieści zabytku, czyli kościoła św. Kastora, a potem do XVIII-w. pałacu biskupa Trewiru. Budynki są niesamowite, wielkie i pełne przepychu. Spacerując przez centrum można podziwiać wspaniałe kościoły NMP i św. Floriana.

Comments are closed.
X